Kekhor – ozdoba czy przedmiot praktyczny?

Ostatnio mailowo ktoś spytał mnie o znaczenie kekhora, więc pomyślałem, że może warto o tym charakterystycznym przedmiocie napisać na blogu.

Kekhor to ozdoba mastifa tybetańskiego wykonana z wełny jaka (rzadziej owcy) zafarbowanej na czerwono, choć zdarzają się też np. intensywnie żółte kekhory, albo dwukolorowe.

Pomysł intensywnie czerwonego kekhora wziął się zapewne z zamiłowania Tybetańczyków do intensywnych barw. Kolorowe są tanki i przedmioty rytualne, jak też biżuteria i stroje. Bierze się to zapewne z tego, ze uboga w roślinność wyżyna tybetańska jest szaro-bura i kolory sprawiają, że świat Tybetańczyków staje się bardziej optymistyczny.

Kekhor poza walorami ozdobnymi ma też znaczenie praktyczne:

  • odstrasza potencjalnych napastników, mastif tybetański z kekhorem wydaje się większy i groźniejszy
  • w wypadku kontaktu z drapieżnikiem jest dodatkową ochroną, obok kryzy, szyi i karku
  • pies z kekhorem jest lepiej widoczny dla właściciela, który dzięki temu wie gdzie się znajduje. Obcy widząc z daleka ozdobionego mastifa też raczej niej będzie ryzykował spotkania z nim

Prawdziwy kekhor z wełny jaka można poznać po specyficznym zapachu. Oryginalne kekhory z Tybetu można kupić między innymi w naszym sklepie:

 

Chiński weterynarz usuwa na ulicy struny głosowe psów

Weterynarz w południowo-zachodnich Chinach usuwa struny głosowe dziesiątkom psów, bo sąsiedzi ich właścicieli skarżą się na zbyt głośne szczekanie.

Zabieg odbywa się na ulicy z użyciem niesterylizowanego sprzętu i kosztuje w zależności od wielkości psa od 50 do 100 yuanów (25-50 zł). 

Weterynarz nie ma uprawnień do wykonywania tego zabiegu, a usunięte struny głosowe i zużyty sprzęt medyczny wyrzuca bezpośrednio na ulicę.

Usunięcie strun głosowych czyli dewokalizacja to okrutny zabieg nie mający żadnego uzasadnienia medycznego. Grozi zakażeniem, zbytnią utratą krwi i innymi groźnymi powikłaniami.

W Polsce i większości krajów europejskich zabieg ten jest zakazany.

Niestety staje się coraz bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych i Chinach, gdzie właściciele psów chcą się w prosty sposób pozbyć problemów związanych ze szczekaniem psa.

Źródło:

Daily Mail

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4894732/Chinese-vet-removes-dogs-vocal-cords-street.html?ito=social-facebook