Kukur Tihar – święto psów

Festiwal Tihar w Indiach
Tihar znany również jako Dipawali i Diwali, to pięciodniowy festiwal hinduski obchodzony na subkontynencie indyjskim, w szczególności w Nepalu i indyjskich stanach Assam i Sikkim, a także w Dardzlingu w Zachodnim Bengalu. Jest to święto świateł, ponieważ ludzie w nocy zapalają diody wewnątrz i na zewnątrz domów. Tihar jest drugim co do wielkości festiwalem w Nepalu po Dashain.

Drugi dzień nazywa się Kukur Tihar i jest poświęcony psom. Ludzie w tym dniu przyozdabiają psy girlandami i dają im pyszne jedzenie, uznając związek między ludźmi i psami za bardzo cenny. Najwięksi przyjaciele człowieka są wyjątkowo traktowanie w tym dniu, zarówno ci bezpańscy, żyjący na ulicy jak i mieszkający w domach.

Psy zajmują szczególne miejsce w mitologii hinduistycznej W Mahabharacie, Bhairava, groźna manifestacja Pana Sziwy, używa psów jako swoich wierzchowców. Uważa się, że Jama, bóg śmierci, posiada dwa psy stróżujące – każdy z czterema oczami. Mówi się też, że psy pilnują bram Naraka, hinduskiej koncepcji piekła.

W tym roku Kukur Tihar wypada 28 października.